آردوینو – Arduino

آردوینو چیست؟

آردوینو ( Arduino) یک میکروکنترلر تک‌بردی است که به منظور تولید راحت‌تر برنامه‌هایی که با اشیاء یا محیط تعامل داشته باشند طراحی شده‌است. سخت‌افزار آن شامل یک برد سخت‌افزار متن‌باز که حول میکروکنترلر AVR اتمل یا ARM اتمل طراحی شده‌است. بعنوان مثال مدل Arduino UNO  دارای ۶ پین ورودی آنالوگ و همچنین ۱۴ پین ورودی/خروجی دیجیتال است که اجازهٔ اتصال بردهای توسعهٔ مختلفی را فراهم می‌آورد. هرچند در مدلهای دیگر تعداد این درگاه‌های آنالوگ و دیجیتال متفاوت (بیشتر یا کمتر) است. آردوینو می‌تواند جهت ایجاد اشیای تعاملی، گرفتن ورودی از تعداد زیادی سوییچ و حسگر، و کنترل تنوعی از لامپ‌ها، موتورها و سایر خروجی‌های فیزیکی به کار گرفته شود. آردوینو در سال ۲۰۰۵ به منظور ایجاد راهی ارزان و ساده برای برنامه‌نویسی اشیائی تعاملی ایجاد شد. آردوینو به همراه یک محیط یکپارچه توسعه نرم‌افزار (IDE) ساده ارائه می‌شود که در رایانه‌های عادی قابل اجرا است که اجازهٔ برنامه‌نویسی به زبان برنامه نویسی آردوینو (بر پایه Wiring) می‌دهد.  حتی با تجربه کم در مورد الکترونیک نیز می توانید از آردوینو برای ایجاد پروژه خود استفاده نمایید! برای استفاده از آردوینو نیاز به هیچ برنامه جانبی و کامپایلر دیگری نیست.

چرا باید از آردوینو استفاده کنیم

به لطف رابط کاربری ساده و دسترس آردوینو در هزاران پروژه و برنامه مورد استفاده قرار گرفته است کار با آردوینو ساده است و همه افراد از افراد مبتدی تا حرفه می توانند از قدرت آردوینو در پروژه خود استفاده کنند. ویژگی برد های آردوینو:

  • قیمت مناسب با خریدن برد های آردوینو شما به تجهیزات دیگر مثل پروگرامر و … نیاز ندارید.
  • قابلیت استفاده در سیستم عامل های مختلف برنامه آردوینوقابلیت استفاده بر روی سیستم عامل های ویندوز لینوکس و مک را دارد.
  • برنامه نویسی به زبان آردوینو ساده و گویا می شود. عین سادگی برای افراد مبتدی انعطاف لازم برای استفاده ی افراد حرفه ای را نیز دارا می باشد.
  • نرم افزار آردوینو به صورت open source منتشر شده افراد با تجربه می توانند به وسیله زبان ++C زبان آردوینو را توسعه دهند یا از نمونه کد های C AVR در پروژه خود استفاده کنند.
  • سخت افزار آردوینو نیز به صورت متن باز منتشر شده و طراحان مدارات الکترونیکی می توانند نسخه مخصوص به خود را ساخته و گسترش دهند.

تمام فایل های مورد نیاز را در GitHub پروژه ی آردوینو  را می توانید مشاهده نمایید.

یک برد آردوینو بخرید

انواع برد های آردوینو را می توانید از فروشگاه ECA به صورت آنلاین تهیه کنید. و یا از سایر فروشگاه های شهر خودتان خرید کنید.

نصب نرم افزار آردوینو

نرم افزار Arduino دارای محیط ساده و بسیار جذاب برای برنامه نویسی می باشد. برای دانلود این برنامه می توانید وبسایت آردوینو دانلود کنید.

پشتیبانی

برای پشتیبانی در خصوص محصولات آردوینو می توانید انجمن رسمی آردوینو و یا انجمن های فارسی را مشاهده نمایید و به راحتی سئوالات خود را در هر زمینه ای مطرح نمایید.

انواع برد های آردوینو

arduino-boards

شروع به کار با آردوینو

برای شروع کار با آردوینو می توانید از صفحه آغاز کار با آردوینو شروع کنید همچنین آموزش ها و پروژه های متفاوت را می توانید در صفحه اصلی وب سایت ECA دنبال کنید.شما می توانید علاوه بر عضویت در انجمن های فارسی آردوینو ، در صورتی که با زبان انگلیسی آشنا هستید از انجمن های رسمی آردوینو نیز استفاده نمایید. همچنین  شبکه مجازی رسمی گوگل پلاس  آردوینو نیز برای همه قابل دسترس می باشد. ویکی (Playground) نیز، یک مجموعه وسیع از  آموزش ها و دستورالعمل های مرتبط با آردوینو است.